Planeta Země jiným pohledem

9. dubna 2010 v 20:25 | Marťa |  Úvahy, myšlenky

Inspiroval mě film (nebo spíš dokument), který jsme si jednou pouštěli v hodině biologie. Rozhodně nebyl nudný, spíš naopak; evokoval ve mě zamyšlení, o kterém jsem ještě dlouho přemítala. Částečně to změnilo můj pohled na tuto Zemi spojenou s člověkem a jeho dlouhodobým vývojem. Kde jsme byli před sto tisíci lety a kde jsme teď?


(Podařilo se mi najít video a s pár útržky, ale bohužel jenom v angličtině.. Kdo si myslí, že by mohl rozumět..) :D
Většina lidí celkový vývoj spojený s technikou a novodobými vymoženostmi ani nevnímá, stalo se to pro nás zcela běžné a normální. Jednoduše si nedokážeme představit život bez papíru, splachovacího záchodu, auta, počítače.. jsou to věci, které zná každý, každý jich využívá. Ale zamysleli jsme se někdy nad tím, jestli tím neškodíme přírodě? Nezasahuje příliš člověk do jejího nitra, a tím neohrožuje taky sám sebe? V přírodě totiž všechno souvisí se vším...


Vzpomeňme si, jestli někdy vůbec přemýšlíme nad tím, kde žijeme a co nám příroda všechno poskytuje. Mám vůbec čas se zastavit a prohlédnout si květinu, keř, nebo strom před námi? Myslím si, že většinou ani ne, tyhle věci vidíme jen periferně, protože nás čím dál častěji zajímají spíše objekty.. věci a lidi. Je to důsledkem moderní uspěchané doby?

Dnes to možná bereme tak, že příroda je prostě kolem nás, my v ní žijeme a je to fajn. Víme vůbec, co všechno pro nás musí "vytrpět", abychom my mohli moderně žít? Člověk často až hýří.

Vidíme věci, přesto však do hloubky nepátráme po tom, jak vznikly a odkud se vzaly. Používáme papír - ale uvědomujeme si, kolik stromů kvůli nám muselo padnout, kolik hektarů pralesů se kvůli tomu ročně vykácí - a my si jen napíšeme pár vět, papír zahodíme, ač by se na něj ještě pohodlně dalo psát.. prostě plýtváme. V jednom článku jsem se dočetla, že každý den se de facto spláchne do záchodu nebo vyhodí 270 tisíc zdravých stromů.

Denně chodíme na záchod, splachujeme. Je to běžná potřeba, a nikoho v dnešní době už nenapadne nepořídit si záchod. Kolik litrů vody každý měsíc spotřebujeme? Když si vezmeme několik miliard lidí na planetě... Stejně tak odpadky. Znám lidi, kteří normálně vylijí přepálený olej do dřezu, místo aby ho vyhodili někam do popelnice. Když to tak udělá dejme tomu každá pátá rodina v panelákovém bytě, jak to asi vypadá? Myslíte si, že tím příroda trpí, nebo ne? Však voda se vyčistí..
Ale vody je málo. Spousta řek vysychá, i těch velkých, které jindy zásobovaly široký okruh obyvatelstva. Hrozí jim, že za pár desítek let docela vyschnou, nebo nebude dost vody pro všechny. Některé hladiny řek se ročně snižují o deset centimetrů..

Jezdíme autem, to vyžaduje pohon. Ropa je zatím způsob, který všechno řeší. Ropy se těží tolik, že za chvíli dojdou zásoby (prý v budoucnu budeme jezdit na vodík). A podobně je to i s ostatními nerostnými surovinami.

Co se týče života člověka a zvířat, to by bylo na delší kapitolu. Kolik živočichů díky kácení pralesů ztratí nárok na obydlí, kolik jich padne pod nástrahami pytláků, kteří pasou po sloních klech, kůži kočkovitých šelem a krokodýlů apod. a nechávají z nich vyrábět věci? A co ryby? Jezte ryby, obsahují jód a bíloviny a jsou zdravé.. To je pravda (a tím nikdo nechci odradit od jezení ryb). Rybolov se stal už dávno dominantou některých států - problém se objevuje až v kvantitě výlovu.. ryb ubývá.

Říkáte si, možná se to naší generace ještě tolik netýká, tak nač se lekat. Na co šetřit planetu, když už dávno budeme po smrti, až všechny suroviny dojdou? Přírodní globální katastrofa, ta nám přece ani nehrozí - zánik Země je daleko..
Ale jak bude Země vypadat za sto, dvě stě, nebo tisíc let? Budou lidé proti zániku planety bojovat, nebo ani nestihnout zasáhnout? Nebo budou ve vědě tak pokročilí, že vymyslí způsob, jak se zachránit? Třeba k ničemu vůbec nedojde..

Pravděpodobně nejsme dostatečně vlivní, takže spoustu věcí asi moc nezměníme, ale aspoň se můžeme pokusit přírodu víc šetřit. Nebo se přinejmenším nad tím zamyslet...


M.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Beornottobe Beornottobe | Web | 10. dubna 2010 v 10:29 | Reagovat

No jo, takový je život. Na přírodu v dnešní době bere ohled tak nanejvýš 5% lidí? Opravdu nevím kolik, ale vím, že je jich opravdu málo. A i když se bude snažit o jednoho člověka víc, tak to je vcelku k ničemu, protože ostatní budou stejně dál dělat to, co dělali do teď.

2 Manon Manon | Web | 10. dubna 2010 v 12:01 | Reagovat

Tenhle dokument jsme taky viděli... Téma přírody je hodně obsáhlé, a doopravdy mě mrzí, když vidím, jak někdo ani netřídí papír, plasty a sklo. A přitom to je to nejjednodušší.

3 neposedné slůně* neposedné slůně* | Web | 11. dubna 2010 v 14:26 | Reagovat

Ten dokument nám taky učitelka pouštěla... Taky mě zaujal a taky se ve mně vzpořily myšlenky. A dokonce myšlenky stejného rázu a zaměnření...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama