Stephenie Meyerová - knihy Stmívání a Nový měsíc

5. srpna 2009 v 2:44 | Marťa |  Co mě zajímá
Kdo by je neznal. :) V tomto článku bych chtěla porovnat tato dvě díla podle obsahu, čtivosti, poutavosti apod. a napsat vám, co si o nich celkově myslím. :)


Stmívání
Ještě před tím, než jsem knihu měla v ruce jsem se o Stmívání, neboli o Twilight.., dočetla na internetu a začala se o to zajímat. Pak jsem knížku dostala k narozeninám.
Samozřejmě, že jsem se do ní rychle začetla.
Postava Belly Swanové jako takové je mi sympatická. Už jak se Bella nastěhuje do Forks a začne si zvykat je zajímavé.. a nejvíc ze všeho první den ve škole. Samozřejmě, že se mi líbí Edward. Kdo by odolal krásnému, bezchybnému Edwardu Cullenovi?
Líbí se mi jejich první společná hodina ve stejné lavici - to, jak ještě Bella netušila, co je zač a přesto nechápala jeho divné chování. Jeho křečovitě sevřené pěsti, až moc rychlý odchod..
A pak Edward na několik dní zmizí a Belle je to víc než divné. A co teprve později, když jí zachrání možná život. Belle není jasné, jak se mohl tak náhle přemístit z jednoho místa na druhé. A jeho chabé vysvětlení - to nedávalo smysl.
Později jí souvislosti dojdou - hlavně po výletě na pláži, kdy mluví s Jacobem Blackem. Jacob je fajn :). Pak už ví, že je Edward upír.
No a začíná nejlepší část knihy - žačnou spolu chodit. Dozví se spoustu věcí - například že Edward umí číst myšlenky, kromě těch jejích, že na slunci září - to je perfektní. Později se Bella seznámí s Edwardovou skvělou upíří rodinou. Nejradši z ní mám Alici - je milá a hezká. Předvídá budoucnost. Její přítel je Jasper, téměř nováček. Emmet, toho mám taky ráda - až na to, že chodí s Rosalie. Ta mi připadá nedobrá a panovačná a Bellu nemá ráda. Esme - Edwardova matka je hodná. Carlisle (otec) pracuje jako místní doktor, taktéž přívětivý. :)
Jedna z nejhezčích částí knihy je v té době, kdy hrají baseball. Je to úplně úžasné, nadchlo mě to. Jak umí Alice nadhazovat, Edward běhat... Do děje se pak vloží cizí upíři a děj začíná houstnout. Zlý James si chce pochutnat na Belle a jí tak hrozí velké nebezpečí. Nakonec ji vyláká z Forks a setkají se v baletním studiu. Ta scénka je povedená, jak jí zlomí nohu a nakonec kousne. Jenže pak přijde Edward a Bellu zachrání.
Příběh, jak má být. Stmívání jako takové bylo skvělé. I ten závěrečný ples :D.Nový měsíc
Knížku koupila sestra, takže jsem ji četla až jako druhá v pořadí. Hned na začátek musím říct, že byla dobrá, ale nezaujala mě až tak jako první díl. Podle mě je o malinko slabší.
Všechno se samozřejmě kazí hned na začátku, když má Bella narozeniny. Omylem se řízne do krve v domě plného náhle hladových upírů. Edwardovi nejspíš dojde trpělivost, protože se jednoho dne s Bellou definitivně rozloučí a odchází s celou rodinou pryč z jejího života.
Je jasné, že Bella se takřka zhroutí a dlouhou dobu je jako tělo bez duše. Nakonec nachází malou útěchu u svého přítele Jacoba. S ním tráví veškerý volný čas. Bella nachází zalíbení v adrenalinových sportech a ve věcech, které jsou jí nebezpečné, protože tak může slyšet Edwardův varovný hlas. Proto s Jacobem začnou jezdit na motorkách.
Později se ale s Jacobem Bella přestane vídat, aniž by věděla proč. Upadá znova do nicoty. On ji už nechce vidět. Nakonec zjistí důvod - Jacob je vlkodlak. Se svou smečkou pátrají po pomstychtivé Viktorii, která se pořád snaží Bellu dostat. A pak se Bella jednou rozhodne skočit z útesu - Alice ji uvidí a okamžitě přijede do Forks. A spolu musejí čelit novému problému - Edward si myslí, že je Bella mrtvá. S tím se nehodlá smířit a jede do Itálie za Volturiovými, aby ho zabili.
Je jasné, že se Belle a Alici podaří zarazit ho dřív, než vyjde na slunce a prozradí tak jejich tajemství.
A nakonec jsou Bella a Edward zase spolu.. Akorát Charlie to snáší špatně :D.

Co k tomu dodat, prostě je to neobyčejný příběh, který má ohlas. Určitě doporučuju, kdo nečetl, ať neváhá :). Musím ale říct, že celkově sérií Stmívání nejsem až tak zaujatá, že bych to četla 8x ročně, ale ráda se k tomu vrátím. :))
Tak to je asi tak všechno. Většina z vás myslím ví, o čem je řeč, ale stejně jsem tento článek chtěla napsat. V nejbližší době se chystám přečíst pokračování, a to Zatmění a Rozbřesk.

A co si myslíte vy? Líbí se vám série Stmívání nebo spíš ne?
Marťa :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co vy a série Stmívání?

Nejlepší, co existuje 33.3% (14)
Moc dobré 31% (13)
Blbost 35.7% (15)

Komentáře

1 Nalphin Nalphin | Web | 5. srpna 2009 v 20:16 | Reagovat

Ahoj, ako zastupitelka Nalphin -Kikki som sa vratila s5 trochu predcastne ale chcem ti oznamit, ze som prisla a blog zase bude fungovat ako pred tým.

2 Miselle Miselle | Web | 5. srpna 2009 v 23:05 | Reagovat

Slyšela jsem o tom, ale neviděla film a nečetla knihy. To neznamená, že by to bylo špatné, ale jsem vůbec člověk, co se k "fantasy" knihám- ovšem jen k těm, co jsou vyloženě přehané- stavím spíše chladně. Mým nejoblbíenějším žánrem jsou (jak jinak) detektivky, a nejlépe s prostředí mne blízkého- tj. přítomnost či nedávná minulost...

Nehodlám v nejbližší době se podívat na film nebo přečít knihu, nicméně až dojdou detektivky a j áse budu nudit... Sáhnu po Stmívání.

P.S.: Možná je to mým špatným netem, ale obrázek Nového měsíce se mi nezobrazuje.. Zkoušela jsme aktualizovat, opět. Ale asi je to chyba u mě...

3 Miselle Miselle | Web | 5. srpna 2009 v 23:05 | Reagovat

Jej, už se zobrazil, mrška :-D. Takže v pohodě :-D

4 Kytty Kytty | 6. srpna 2009 v 0:16 | Reagovat

Súmrak sa mi páči =) Na každej tej knihe je niečo, čo človeka zaujme. V Súmraku Edward, v Nove Jacob (milujem hooo! =D), v Zatmení Victoria a Úsvit som ešte nečítala, ale predpokladám, že malá Nessie =) Príbeh je to jednoznačne fascinujúci! Ale... nakoľko som tak trochu kritik, musím povedať, že priveľmi jednoducho napísaný a nemá nejakú literárnu hodnotu. Príliš ľahko čitateľný. Čo už, aj tak ho milujem =) Teším sa na ďalší film =)

5 Marťa Marťa | Web | 6. srpna 2009 v 20:08 | Reagovat

Miselle: :) jojo, každý máme rád jiný žánr.. já mam nejradši právě fantasy
Kytty: máš pravdu, souhlasím s tebou, že Stmívání je napsané docela jednoduše - ale možná právě to je to, co se mi líbí. :D

6 Lucy-y Lucy-y | Web | 6. srpna 2009 v 21:18 | Reagovat

Stmívání už mám za sebou a moc se mi líbilo :) ted´ dočítám Nový měsíc,taky není špatný,ale Stmívání je podle mě lepší...

7 Werika Werika | Web | 7. srpna 2009 v 15:45 | Reagovat

(Twilight posedlíci, nečtěte to!)
Jsem asi divná, ale tahle sága mě nezaujala. Fantasy mám sice ráda, upíři a vlkodlaci mi taky nejsou proti srsti... Ale Stmívání se mi nelíbí. Jak to vidím já, tak je z 75% založeno na romantických řečích a to já nemusím. Prosím, neukamenuj mě za to, ale Stmívání dávám tak za tři. Pardon.

8 helix helix | E-mail | Web | 15. srpna 2009 v 17:30 | Reagovat

Ach ano, ano.. Stmívání. Já jsem na belly blogu četla o Pattinsonovi, který má nový film. Pak jsem u Orion četla první kapitolu Breaking dawn, ale ne celou - jakmile jsem si přečetla, že je Edward na lovu, nic jsem nechápala a vypnula jsem to s tím, že je to absolutní kravina.
Jednou mi ale došla trpělivost a zjistila si něco blíž o tom filmu. Napadlo mě, že je to zajímavé, a tak jsem šla za mým nejvěrnějším zdrojem, co se týče Twilight - za Orion z Night or day, která je do Stmívání zblázněná. Další den jsem si koupila knížku, a pak se to semnou vezlo..:)
Rosalie - nedobrá a panovačná.. ještě jsi nečetla Zatmění a Rozbřesk, ale později zjistíš, že se v Rosalii přece jen trochu mýlíš. V Zatmění zjistíš, pro je panovačná.. ale rozhodně se ukáže, že rozhodně není nedobrá. Rose se hodí k Emmettovi velmi dobře - oba jsou hlavně o fyzické kráse. Ale k Edwardovi by se hodila stejně tak - oba jsou hezcí, a uvědomují si to. Oba se nikdy nesmířili s tím, že jsou upíři. A oba jsou krásní. Jenomže Edwardův problém je v tom, že čte myšlenky :D
Nový měsíc je sporný. Když jsem ho četla poprvé - ty dlouhé, snad nikdy nekončící stránky, kde je jen Jacob, Jacob a Jacob - myslela jsem, že se unudím k smrti. Jake mi začal lézt na nervy - v Zatmění ho nesnáším, ale v Rozbřesku... ho trochu začnu chápat.
Prostě ale miluju konec NM - když je Edward u Belly, s ní ve Forks, a všechno jí vysvětluje. Edward je prostě až nemožně dokonalý. A kdo by ho po těch posledních dvou kapitolách NM - nebo poslední v Rozbřesku či některých v Zatmění - nemiloval?
8x ročně? Já už to četla nějmíň šestkrát, každou tu knížku.. a všichni si o mě myslí, že jsem blázen. Ano, uznávám, že jsem opravdu blázen byla, ale teď už raději čtu něco jiného, protože jsem zjistila, že protáčím oči nad slovem Edward - a to rozhodně nechci, protože si ho chci uchovat jako dokonalou postavu, krásného upíra, a ne jako toho arogantního blbečka, co dělá jednu chybu za druhou.
Začala jsem zase číst knížky o drogově závislých :D
No.. :) Na poslední otázku asi nemusím odpovídat, víš, jak to semnou je :D Tohle bude zase asi nepatřičně dlouhý komentář :)
Měj se..

9 bábinka bábinka | Web | 20. srpna 2009 v 10:03 | Reagovat

Líbí, ale máš pravdu, že ta 1 byla lepší řekla bych možná nejlepší já sem četla všechny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama